Uchycení

Uchycení PVC závěsů může být z:
- pozinkované oceli (nejlevnější řešení)
- nerezové oceli (toto uchycení se doporučuje hlavně z estetických důvodů a do takových provozů, kde je velká vlhkost nebo to nařizují hygienické předpisy)
- umělé hmoty (toto uchycení umožňuje pouze uchycení bez překrytí. Využívá se hlavně v potravinách na chladicí pulty či vitríny.)

Pozinkované a nerezové uchycení se skládá ze dvou částí:
- z hákovitý nosníku
- z oušek (portů, držáků)

Hákovité nosníky jsou skladovány v 984mm délkách kvůli jednodušší přepravě. Jejich L-kovitý tvar umožňuje montáž i do stropu i do stěny. Díky jejich rozměrům je přeprava lehká byť s osobním vozidlem. Montují se vedle sebe vodorovně, jejich počet záleží na šířce PVC závěsu.

Ouška (porty, držáky) jsou v podstatě dva na míru upravené plocháče. PVC pásy jsou uchyceny mezi tyto 2mm tlusté plechy. V ouškách jsou vytvořeny otvory, pomocí nich se PVC pásy zavěšují na nosníky.

Hákovitá nosná konstrukce představuje nejpraktičtější typ uchycení. Umožňuje vytvoření překrytí podle individuálních požadavků: doobjednání, zahuštění, výměny nebo svěšení pásů. Svěrná lišta teda uchycení do PVC profilu tyto možnosti neumožňuje.
Nosný L profil se může upevnit do stropu nebo do zdi pomocí hmoždinek a šroubů s plochou hlavičkou, vzácněji přivařením
ke kovové konstrukci. Je velmi důležité vědět, že nosník musí upevnit do pevného materiálu, neboť z měkkého se může snadno vytrhnout. Nosný L profil musí být upevněn do vodorovné polohy!! 

 

O uchycení jinými slovy a možná z trochu jiného pohledu 

Rozlišujeme tři základní typy uchycení: PVC profil, hákovité pozinkované a hákovité nerezové uchycení. Různé uchycení neslouží pouze k ukotvení závěsu na stěnu či ke stropu, ale také určují různé překrytí PVC pásů.

Kromě různých fixních uchycení zde najdete i komponenty odsúvacieho mechanismu PVC závěsů.

Při ukotvení závěsu do PVC profilu, se pásy uchytí přímo do profilu, vedle sebe, bez překrytí. Do PVC profilu mohou zachytit maximálně 2mm tlusté pásy. Tento typ uchycení umožňuje pouze uchycení na stěnu, bez opce odsouvání.

Při uchycení závěsu na hákovité uchycení (hřebenová lišta), se PVC pásy pomocí oušek (držáků z plechu s otvory) jednoduše zavěsí na nosník (lištu). Ouška jsou nanitované na horní konec PVC pásu, který se zavěšuje na hákovitý nosník. Díky L-kovitému tvaru se nosník dá přichytit i na stěnu, i do stropu, tedy PVC závěs lze montovat tak do stropu, jako do otvoru či nad otvor. V každém případě je třeba však nosníky upevnit vodorovně.

PVC pásy můžete kdykoliv jednoduše a rychle sundat či zavěsit, tedy snadno je můžete vyměnit či převěsit jinam. Právě proto toto provedení je více oblíbené.

To že jak hustě věšíme pásy na nosníky určuje jejich překrytí. V drtivé většině jsou pásy montované na překrytí 1 či 2 háky. Tedy hákovité nosníky neslouží pouze na uchycení PVC závěsu do zdi, ale i určuje překrytí PVC pásů.

Hákovité uchycení máme v nabídce ve dvou provedeních. Pozinkované uchycení je levnější, nerezové je více estetické, a je odolnější ve vlhkém a kyselém prostředí. Nerezové uchycení můžete zvolit i kvůli hygienickým důvodům (např. potravinářský průmysl).

Při kotvení závěsu do pozinkovaného uchycení je volitelně možná i alternativa odsouvání. Různé odsouvající mechanismy najdete také v ceně na běžný metr, ale také rozděleno na různé komponenty, ze kterých si můžete poskládat odsouvací mechanismus podle vlastní představy. 

Pomocná konstrukce - V případě, že se hákovitý nosník z nějakých důvodů nelze upevnit těsně nad otvor (sekční vrata, nebo jiná příčina ...), je třeba použít pomocnou konstrukci, která umožní vyhnout se překážce. Na výrobu pomocné konstrukce se nejčastěji používá Jäkl 60 x 40 x 3 mm. Upevnění konstrukce může být provedeno následujícími způsoby: 


V této kategorii nejsou žádné výrobky.